Noclegi w Karkonoszach

Kiedy tak sobie wspominam górskie wyjazdy, na myśl przychodzą różne bardziej lub mniej zaszyte w skalnych grzbietach i dolinach miejsca, w których przychodzi nam czasem spędzać czas. Zawsze najbardziej cenię sobie moment, kiedy już słońce się obniża, a na dół, do miast i samochodów schodzą ostatni turyści. Zapada wtedy wokół cisza. Zdaje się wypełniać powietrze i tworzy część szczególnej górskiej atmosfery. Wokół schronisk przysiadają nocujący w nich turyści, milczą, rozmawiają, popiją piwo lub herbatę, spacerują. W każdym bądź razie starają się wtopić na chwilę w otaczający krajobraz i zapamiętać jak najwięcej z niego, aby było co przywieść do domu, co wspominać.

Są oczywiście schroniska fajniejsze i mniej fajne. Przeważnie stan polskich schronisk jest taki, że gdyby nie ich otoczenie, to pies z kulawą nogą by tam nie zajrzał. Wiadomo, że składa się na to wiele czynników, w tym głównie prawo własności (a raczej jego brak) do dzierżawionych obiektów. No ale my turyści, to raczej w to nie wnikamy, chcemy po prostu miło spędzić wieczór i w czystych, przytulnych warunkach przenocować.

Ze schronisk w Karkonoszach jedne wspominam lepiej, inne gorzej. Ale nie chce się bawić w ocenianie ich stanu. Jak ktoś chce mieć super warunki, to zawsze może przespać się na dole, wynająć hotel w Karpaczu albo w Szklarskiej Porębie, albo jeszcze gdzieś indziej. Hotel dla turysty, to żadna ujma, warunki super, a w góry wszędzie jest blisko. Bardziej istotne jest otoczenie tych górskich schronisk, czyli powód dla których tam wracamy.

Bardzo popularne schronisko Samotnia leżące w głębokiej dolinie, w centrum gór. Zachęcam do przeczytania relacji z tamtej pasjonującej wycieczki.
Karkonosze schronisko Samotnia

Szlaki turystyczne w Karkonoszach.
Karkonosze

Schroniska otaczają czasem takie zimowe pejzaże.
Karkonosze

Szrenica posiada dość duże schronisko, przycupnięte na czubku góry. Zimą tutaj jest naprawę mroźno.
Schronisko Szrenica

Formacje skalne.
Karkonosze

Górskie szlaki w Karkonoszach
Górskie szlaki w karkonoszach

Widok z okna jak marzenie.
Widok z okna jak marzenie

Zachwalane schronisko pod Łabskim Szczytem.
Schronisko pod Łabskim Szczytem

Karkonosze, widok na Góry Kaczawskie.
Karkonosze

Schronisko pod Śnieżką, czyli Śląski Dom.
Śląski Dom, Śnieżka,

Comments are closed.