Narty biegowe

Zobacz wszystkie relacje związane z nartami biegowymi:   Narty biegowe

Polub narty biegowe!

Narty biegowe (biegówki), to dwie deski przypinane do nóg, otwierające nowe możliwości i przynoszące nowe przygody. Narty biegowe, to sposób na zdrowy i aktywny wypoczynek i na miłe wspominanie zimy. Narty biegowe (narty śladowe), to pozostawienie za plecami cywilizacji i pełny relaks na łonie natury. Jedni traktuję je sportowo, inni turystycznie, wędrówkowo. A dla jeszcze innych, to miły spacer i chwila odprężenia po pracy.

Każdy ma jakieś hobby większe lub mniejsze. Nigdy nie lubiłem zimy i śniegu, bo po prostu nie miałem na nią sposobu. Te dwie deski przypinane do nóg i para kijków otworzyły przede mną nowe możliwości i przyniosły nowe przygody. Polecane wpisy, trasy biegowe i relacje:

Zobacz wszystkie wpisy i relacje związane z nartami biegowymi:   Narty biegowe

Filmiki i wspomnienia jakie dają narty biegowe i śladowe
Narty biegowe – jak jeździć opowiada Justyna Kowalczyk

Trasy narciarskie biegowe w Polsce

Narciarstwo biegowe i wycieczki narciarskie

 

Była to moja najbardziej niezwykła wycieczka narciarska zeszłego roku. Tak bardzo chcę się z Wami podzielić wrażeniami tamtego dnia, że obiecajcie mi proszę, że nie oderwiecie się od monitora, puki nie przeczytacie tej relacji aż do końca i nie obejrzycie całego filmiku. Najpiękniejsza wycieczka w Beskidzie Śląskim.

Nakło Chechło na nartach biegowych

Narty biegowe - wycieczka do Łączy

Jakie narty biegowe kupić?

Wraz z popularnością aktywnego spędzania zimy, w Polsce wybór sprzętu stale rośnie.

Narty biegowe należy dobrze dobrać do wagi ciała, za krótkie będą zapadać się w śniegu, zbyt długie utrudnią manewrowanie.

Polecam kupić narty szersze (śladowe), w miarę łatwo dostać narty o szerokości ślizgu 5cm. Ma to znaczenie podczas przecierania własnych szlaków, bo nie ma co się uzależniać od tych kilku miejsc z przygotowanymi trasami biegowymi w Polsce. Biegówki i narty śladowe, to wolność wyboru drogi.

Narty biegowe w środkowej części ślizgu powinny posiadać łuskę, aby umożliwić odbicie się od śniegu. Narty z łuską są zdecydowanie wygodniejsze w eksploatacji od tradycyjnych.

Potrzebne są oczywiście specjalne buty i zgodne z nimi wiązania. Najpopularniejsze to SNS Profil i NNN. Oba tak samo dobre i raczej trzeba kupować tak, aby cała rodzina i wszyscy znajomi mieli takie same.

Ceny nart są różne. Nie ma potrzeby kupować najdroższych, bo śniegu nie ma zwykle za wiele i będzie nam ich szkoda porysować na kamieniach. Lepiej kupić na początek używane i jeździć ile się da.

Jak jeździć na nartach biegowych?

Po prostu wyjść z domu i próbować się poruszać. Na youtube jest mnóstwo filmików pokazujących jak to robić, więc wystarczy podpatrzeć i próbować. Puki nie podchodzimy do nart sportowo, ale rekreacyjnie, ważne jest, aby jeździć już i teraz, a technika przyjdzie potem.

Na początek i na trasy nie przygotowane polecam krok klasyczny. Sprawdzi się on w każdych warunkach.

Zatrzymywanie się jest trochę trudniejsze. Dobrze jest pokonywać stok zakosami, lub wybierać w celu ograniczenia szybkości bardziej puszysty śnieg leżący obok drogi. Hamujemy pługiem, a jak już się rozpędzimy tak, że zaczynamy tracić panowanie, to najlepiej się … wywrócić. Jest to prosta i skuteczna metoda, zapobiegająca nabraniu zbyt wielkiej szybkości i całkowitej utraty panowania nad nartami.

Gdzie jeździć na nartach biegowych?

Wszędzie! Narty biegowe są leciutkie, mobilne i jeździć można wszędzie tam gdzie jest śnieg. Ścieżkami, drogami, w parkach, lasach i na polach. Można pojechać w góry, można pojeździć po jeziorze. Co kto woli i gdzie ma blisko.
narciarstwo biegowe

Spotkajmy się na szlaku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *