Pomurnik, ptak z serca Tatr

Ile to razy chodząc po Tatrach rozglądałem się za tym rzadkim i wyglądającym jak jakiś egzotyczny gatunek ptakiem!  Grał sobie ze mną w ciuciubabkę przez parę lat, aż w końcu mi się pokazał.  Pomurnik, bo to o nim mowa wybiera sobie za siedlisko niedostępne i oddalone od człowieka skaliste szczyty i turnie.  Tam go dosięgnąć nie jest łatwo.  Ale na szczęście, na zimę przeprowadza się w doliny i tu już łatwiej o obserwacje.

strome ściany Doliny Kościeliskiej

Pomurnik jest skrajnie nielicznym w Polsce ptakiem lęgowym.  W Tatrach żyje ponoć jedynie 14-18 par.

Siedząc na skale jest dosyć niepozorny, ale przy tym bardzo ruchliwy. Za to w locie, jak rozpościera swoje skrzydła staje się bajecznie kolorowy. Głęboka czerwień, purpura, jest bardzo intensywna i na obserwatorze robi wrażenie.

Niestety podczas mojego spotkania z pomurnikiem, widziałem go z dość daleka. Kiedy wspiąłem się w jego kierunku, aby uzyskać lepsze zdjęcie,  zniknął.

Na szczęście miałem ze sobą teleobiektyw i pomimo dużej odległości i ciemnej, zimowej aury udało mi się choć wykonać pomurnikowi jakieś zdjęcia dokumentacyjne i całość zmontować w formie krótkiego filmiku.

Comments are closed.