Dżarasz, czyli Geraza

Jest coś fascynującego w widoku antycznych miast. Niby kupa kamieni, sterta kolumn, jakieś łuki, fragmenty bruku, ale wystarczy popuścić trochę wodzę wyobraźni, a puste ulice nagle zaludnią się przechadzającymi się w tunikach mieszkańcami. Po bruku będą pędzić wozy, w kramach pojawią się różne egzotyczne towary, w nimfeum wytryśnie fontanna odżywczej wody dostarczanej do miasta akweduktami, a w świątyni Zeusa i Artemidy zapłonie wieczny ogień i rozejdzie się aromat kadzideł.

Wejście do miasta Dżarasz otwiera częściowo zrekonstruowany Łuk Triumfalny z 129 r. n.e. dla uczczenia wizyty cesarza Hadriana.
Dżarasz Łuk Hadriana

Dżarasz (Jerash, Geraza), to miasto leżące w okolicach stolicy Jordanii Ammanu, założone w wyniku podbojów Aleksandra Wielkiego. Przechodziło bujne koleje dziejowe, podobnie jak wszystkie ziemie Bliskiego Wschodu. Jednym zdaniem, można je scharakteryzować jako duże, nowoczesne miasto. Przez całą jego długość prowadzi główna ulica, pokryta brukiem, z ciągnącym się wzdłuż niej łańcuchem kolumn i zabudowań. Największe wrażenie robi właśnie ten kamienny bruk i podniesiony obok chodnik. Dwa tysiące lat minęły, a ulice które przemierza ludzkość wciąż są takie same.
Dzarasz-ulica-Cardo-Maximu

Zachowane kolumny korynckie i architraw.
architraw i kolumny

Owalne Forum, plac centralny otoczony 56 jońskimi kolumnami.
Dzarasz, plac owalny, forum

Dżarasz miało nie tylko jedną główną ulicę, ale także przepiękne boczne, ozdobione rzędem kolumn.
Geraza, Dżarasz, ulica boczna

Świątynia Artemidy, patronki miasta.
Świątynia Artemidy

Teatr rzymski. Ludzie tak samo jak dziś, pragnęli rozrywek i miasto bez teatru, odeonu, hipodromu, nie miało racji bytu.
starożytny teatr. Dżarasz, Geraza

Ogromna widownia i scena teatru.
Dżarasz , teatr

Hipodrom na 15 000 osób!
Dżarasz, hipodrom

Nimfeum, czyli publicznie dostępna fontanna. Pamiętajmy, że tereny Jordanii i Bliskiego Wschodu nie obfitują w wodę, więc taki publicznie dostępny wodotrysk był czymś więcej niż dzisiejsze ozdobne fontanny w centrum miast.
Nimfeum

Obok stoją ruiny starożytnej świątyni.
Dżarasz świątynia

Ruiny kościołów katolickich. Najlepiej zachowała się mozaika w kościele św. Kosmy i Damiana.
mozaika w kościele Dzarasz

Ruiny wskazują, że Dżarasz było rozległym, wysoko rozwiniętym, ludnym miastem. Na pewno dużo jeszcze jest tu rzeczy do odkopania i odkrycia. Na turystę czeka tysiące fantastycznych motywów do zdjęć i wiele miejsca do zadumy nad życiem codziennym naszych przodków.

Geraza, Dżarasz

Podobne miasta, gdzie zachowały się piękne ulice to Efez, Hierapolis , Mykeny i wiele innych.

Po zwiedzaniu Dżarasz, czas na nieodłączne kramiki, sklepiki i miejsce na wypicie szklaneczki kawy, czy herbaty. I w drogę, bo przed nami kolejne, fascynujące tajemnice Jordanii.

Comments are closed.