Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły polodowcowe, to jedna z największych atrakcji krajobrazowych Karkonoszy. Położone są na północnych stokach głównego grzbietu, pomiędzy Wielkim Szyszakiem, a Łabskim Szczytem.

Ostateczny kształt, Kotły uzyskały podczas zlodowaceń i stanowią coś unikalnego w polskiej przyrodzie. Surowość skalnych ścian i głęboka przepaść zapierają dech w piersi.

Śnieżny Kocioł polodowcowy

Monochromatyczny wręcz krajobraz. Chyba najbardziej dzikie miejsce Karkonoszy.
Śnieżny Kocioł polodowcowy

Śnieżne Kotły były świadkiem licznych wypadków. Górną krawędź ogrodzono łańcuchem i nie radzę nikomu go przekraczać. Najbardziej chyba pechowy wypadek miała turystka zdmuchnięta gwałtownym podmuchem wiatru prosto w przepaść. Do historii przeszły wypadki dwóch osób, które pomimo upadku w czeluść, wyszły z tego żywe i nic im się nie stało!
Śnieżny Kocioł polodowcowy ogrodznie

Do kotłów można bezpiecznie zaglądać ze specjalnych platform. Człowiek wydaje się taki maleńki w zestawieniu z ich ogromem.
Śnieżny Kocioł polodowcowy

Pod wpływem wiejącego wiatru niosącego drobinki śniegu, tworzą się zdradliwe i śmiertelnie niebezpieczne nawisy.
Śnieżny Kocioł polodowcowy nawisy

Należy je obchodzić z jak największej odległości.
nawisy  Śnieżny Kocioł polodowcowy

U stóp Śnieżnych Kotłów, na terenie przepływu lodowca i oddziaływania moreny dennej pozostały jako pamiątka stawy polodowcowe. W tle widać bardzo ciekawe z punktu widzenia geologicznego i przyrodniczego Góry Kaczawskie.
Lodowe stawy.

Comments are closed.