U Kudeje Olomoucky Spacir, czyli zabawa w Ołomuńcu

To co lubię u Czechów, to specyficzna kultura i poczucie humoru. Kultura ta bardzo często oparta jest o kufelek piwa, którego spożywa się tutaj całkiem sporo.  Można powiedzieć, że Czesi piwo mają we krwi, ale pomimo tego nie ma mowy o pijaństwie i upijaniu się do upadłego. Raczej o wspólnym spędzaniu wolnego czasu w gospodzie i wspólnej zabawie.

U Kudeje czeska gospoda

Przypadkiem, będąc w Ołomuńcu natrafiłem na organizowaną tutaj już 11 raz imprezę Ołomuniecki Spacer (Olomoucky Spacir).

Děkuji moc za krásný večer v hostinci u Kudeli. Měli jsme skvělý čas s příjemnými lidmi, dobrá hudba a skvělé pivo Rezident!

Ołomuniec rynek
Ołomuniec rynek

Trzeba mieć naprawdę szczęście, aby w tak dużym mieście, pośród tylu dostępnych gospód, klubów, knajp i knajpeczek, trafić na koniec dnia, do tej jedynej właściwej, gdzie najwięcej się dzieje.  I jakieś było moje ranne zdziwienie, kiedy wymieniałem swoje wrażenie z moimi hostelowymi współspaczami, z różnych zakątków świata, że oni także znaleźli się na tej samej imprezie!

Olomoucky Spacir legitymacja
Olomoucky Spacir legitymacja

Nic na gapę! Legitymacja i pieczątki muszą być.

Legitymacja Olomoucky Spacir - odwiedzone i zaliczone knajpki
Legitymacja Olomoucky Spacir – odwiedzone i zaliczone knajpki

Olomoucky Spacir polega na tym, że czteroosobowe drużyny, poprzebierane w stroje z czasów Dobrego Wojaka Szwejka, wyruszają na miasto wyposażeni w specjalną legitymację.  Odwiedzają 11 knajpek i wszędzie zaliczają pieczątkę, a ci najbardziej wytrwali kufel piwa i zakąskę.  To już łatwo sobie wyobrazić co tam się potem dzieje!

U Kudeje muzyka

A na koniec dnia,  o godzinie dziewiątej wieczorem wszystkie zespoły plus duża rzesza sympatyków spotykają się w gospodzie U Kudeje.  I tam trwa zabawa na całego!  Muzyka, tańce, rozmowy, piwo, piwo, piwo, gwar i ruch.  Nic dziwnego, że trudno się oderwać od takiej rozśpiewanej gospody.  Coś  tam sfotografowałem, coś tam nagrałem, niech choć ciut  pozwoli to wczuć się w atmosferę Ołomuńca tamtego wieczoru i gospody U Kudeje.

Ołomuniec kolumna morowa
Ołomuniec by night

Dziękuję wszystkim poznanym tego wieczoru Czechom za świetną gościnę i zabawę!

Comments are closed.