Beskidzkie świąteczne wędrówki

Dysk twardy, to prawdziwy worek ze skarbami. Mieści tyle zdjęć, wspomnień i pamiątek. Przeglądając go od czasu do czasu spotkać można tyle perełek. Ostatnio odkopałem zdjęcia robione dokładnie w Wigilię 2012 roku. Wszystko było już przygotowane do wigilijnej kolacji, sałatki porobione, karpie pociukane, choinka ubrana, prezenty pochowane, więc idealny czas, aby wyruszyć w góry na krótki spacer.

pies turysta
pies turysta

O dziwo w górach, w Beskidzie Śląskim można spotkać tego szczególnego dnia całkiem sporo turystów. Nie przebierają nogami czekając nerwowo na pierwszą gwiazdkę, tylko wychodzą jej naprzeciw, pnąc się pod górę, bliżej nieba, bliżej gwiazd.   I jest coś w tym mistycznego.

beskidzkie szlaki i bezdroża
beskidzkie szlaki i bezdroża

A na górze, pomimo późnego grudnia, cała paleta barw. Od bieluśkiego śniegu, poprzez zieleń świerków, brązy zeschniętych liści buków, po czarną, zmrożoną glebę.

W stronę Baraniej Góry
W stronę Baraniej Góry

W lasach Beskidu Śląskiego, w resztkach Puszczy Karpackiej, do dzisiaj można spotkać takie piękne, majestatyczne buki. Obrośnięte mchami, stoją wrośnięte w ziemię, ogromne i godne podziwu. Te egzemplarz, to ma u mnie całkiem pokaźną ilość fotografii przy różnych okazjach.

duży buk
potężny buk

Szlak wije się przez grzbiet pasma Cieńkowa.

żółty szlak na Cieńków
żółty szlak na Cieńków

Rzut oka za płot, na Cieńków w stronę Wisły Czarne.  Tam gdzieś w dole, trochę na lewo znajduje się Zameczek Prezydencki.

Wisła Cieńków
Wisła Cieńków

W gęstwinie świerków śnieg zalega bardzo długo.  Drogi są zmrożone i słynne beskidzkie błoto, na jakiś czas daje o sobie zapomnieć.

zimowe szlaki
zimowe szlaki

A tu jakby nie zimowo, tylko całkiem jesiennie. Droga wije się poprzez las, prowadząc gdzieś do Doliny Białej Wody, Kaskad Rodła, w stronę Baraniej Góry.

nic tylko iść zobaczyć co jest za tym zakrętem
nic tylko iść zobaczyć co jest za tym zakrętem

Takie to własnie były Święta Bożego Narodzenia 2012 roku, Trochę białe, ale w w większości bez śnieżne.  Odmienne od Wigilii z roku 2011.

Comments are closed.