Lasy namorzynowe

Lasy namorzynowe (mangrowe), to wiecznie zielone lasy strefy międzyzwrotnikowej. Dla nas, żyjących w strefie umiarkowanej klimatu, to bardzo ciekawe zjawisko przyrodnicze.

Lasy namorzynowe,  mangrowe

Rozrastają się nad brzegami mórz i oceanów. W zależności od poziomu wody, lasy namorzynowe są okresowo zalewane i osuszane. Słonolubne drzewa przystosowały się do tego, wykształcając specyficznie wyglądający system korzeniowy. Wygląda to bardzo malowniczo i niesamowicie egzotycznie.

Pomiędzy korzeniami, na nich, oraz w koronach drzew tętni bogate życie. Królują oczywiście ptaki, ale nie brakuje węży, krokodyli, płazów, małż.

Lasy namorzynowe na Sri Lance. Rzeka Bentota, obok znanego kurortu turystycznego Beruwela. Więcej w relacji ze rejsu pośród mangrowców we wpisie Rejs po egzotycznej rzece Bentota.
Mangrowce, lasy namorzynowe

Niestety, lasy namorzynowe bardzo szybko znikają z naszej planety. Głównym ich wrogiem jest o ironio, turystyka. Wycinane są całe wybrzeża magrowców, aby w ich miejscu utworzyć plaże i hotele dla wylegujących się na leżakach turystów. I potem taki ktoś wraca do domu i mówi, że był na Sri Lance, a w sumie to, nie wiedział tego co najciekawsze.

Najbardziej rozpowszechniony z mangrowców, to mangrowiec czerwony. Tworzy on lasy namorzynowe u wybrzeży Atlantyku i Pacyfiku (Australia, Ameryka Północna i Południowa, Zachodnia Afryka).

namorzyny

Comments are closed.