Meczet Umajjadów

Meczet Umajjadów, to jedna z najważniejszych świątyń muzułmańskich i najważniejsza w Syrii. Wybudowany na miejscu chrześcijańskiej katedry św. Jana Chrzciciela, która z kolei powstała na murach świątyni rzymskiej Jowisza, a ta na gruzach świątyni syryjskiego boga Hadada. Jak widać, nic stałego nie ma na świecie.

Meczet Umajjadów Damaszek Syria

Meczet Umajjadów powstał w latach 707-715 naszej ery. Duży dziedziniec otoczony arkadami, przylega do ściany budynku do modlitw. Na dziedzińcu znajduje się tradycyjnie studnia-fontanna do ablucji, która jest wymaganym rytuałem muzułmańskim przed modlitwą.

W tyle Kopuła Skarbu, gdzie za kalifów umajjadzkich znajdował się skarb państwowy.

Meczet Umajjadów Damaszek Syria

Kopuła Godzin, wsparta na ośmiu kolumnach.
Kopuła Godzin, wsparta na ośmiu kolumnach

Wchodząc do muzułmańskiego meczetu należy koniecznie zdjąć buty. Nosi się je przeważnie w ręce, lub zostawia przed wejściem. Kobiety muszą oczywiście mieć zakrytą głową. Turystką wypożycza się specjalne do tego celu płaszcze. Dziewczyny wyglądają jak średniowieczny sąd kapturowy. Święta Inkwizycjo witaj!
jak ubrać się do meczetu

Młoda muzułmanka. Trzeba przyznać, że wygląda zgrabniej od zakapturzonych turystek.
muzułmanka Meczet Umajjadów Damaszek

Muzułmanki razem idą na modlitwy. Widoczni w tle mężczyźni także mają nakrycia głowy.
muzułmanki Meczet Umajjadów Damaszek

Wnętrze sali modlitewnej zachwyca przestrzenią. Od wejścia nie widać drugiego końca sali. Należy podkreślić, że meczet to nie Dom Boży jak w religii chrześcijańskiej, ale miejsce spotkań i modlitw.
Meczet Umajjadów Damaszek Syria

Grób-relikwiarz, zawierający głowę Jana Chrzciciela, czczonego zarówno przez chrześcijan, jak i muzułmanów. Co ciekawe, pozostałe szczątki zmarłego rozrzucone są po świecie i jako relikwie przechowywane w wielu różnych miejscach.

Meczet Umajjadów Damaszek

Comments are closed.