Bazaltowe miasto Bosra
Bosra, sto lat przed Chrystusem została założona przez Nabatejczyków, słynnych budowniczych potęgi Petry. Jak i inne miasta regionu, Bosra przechodząc z rąk do rąk, trafiła do Rzymian, pod których rządami rozkwitała dalej, a w końcu przejęli ją muzułmanie i swoją świetność zakończyła pod panowaniem Imperium Otomańskiego.
Znakomicie zachowany teatr rzymski z II wieku n.e. dla 15 tysięcy widzów, zamieniony na twierdzę i otoczony fosą.
Bosra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Syrii.
Dużo miejsca zajmują rozległe łaźnie rzymskie, niegdyś bardzo ważna instytucja, nie tylko dla utrzymania higieny, ale także życia towarzyskiego.
Głównym budulcem w Bosra był bazalt, skała pochodzenia wulkanicznego. Miasto ma unikalną, czarną barwę murów.
Oto jak wygląda ochrona zabytków w Syrii. Wpisana na listę UNESCO Bosra zamieszkiwana jest przez licznych mieszkańców. W antycznych budynkach, zaadoptowanych jako tako, mieszkają setki osób. Na placach dzieci grają w piłkę nożną, mając starożytne kolumny za bramki!
Jakie widoki i jakich mieszkańców można spotkać zapuszczając się odważnie w boczne uliczki Bosry. Wynikiem mikroplenerku fotograficznego, małego skoku w bok z dala od całej naszej grupy, są fantastyczne portrety dzieci. Były wspaniałe. Zaprosiły nas na swoje podwórko, pokazały dumę swojej zagrody, czyli indyka (tak, tak, w obiektach UNESCO hoduje się indyki!), bez końca pozowały do aparatu.
W takiej restauracyjce można się napić pysznej herbaty. Oczywiście nie powinna ona kosztować więcej niż złotówkę. Ileś tam syryjskich dinarów, no ale dla przemieszczających się szybko turystów wymyślono prostszą walutę – One Dolar.
Uliczny sprzedawca soku z wyciskanych owoców, z pomarańczy i granatów.
Zarabiać na życie trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Na szczęście pracy nie trzeba daleko szukać, bo codziennie nadciąga nowe źródło świeżej gotówki.
W mieście, które zamieszkiwało kiedyś 80000 ludzi, pozostała garstka, wkomponowanych w ruiny mieszkańców.
Część starożytnych domów jest opuszczona, a część zamieszkana.
Warsztat pracy malarza i od razu jego dom, sypialnia, salon i sklep.