Kościół w Żeliszowie

Przygotowując wpis Najlepszy timelapse jaki widziałem, przypadkiem natknąłem się na film zrealizowany w kościele ewangelickim w Żeliszowie. To co zobaczyłem, tak mnie zaintrygowało, że zacząłem szukać w sieci zdjęć i innych materiałów z nim związanych.

Żeliszów leży na Dolnym Śląsku, w gminie Bolesławiec. Kościół zbudowany jest na planie elipsy. Dwa pięta empor przynoszą na myśl Kościół Pokoju ze Świdnicy, albo z Jawora. Powstawał w latach 1796-1797, zaprojektowany przez Carla Langhansona, projektanta Bramy Brandenburskiej. Obecnie kompletnie zdewastowany i w stanie ruiny. Ukradziono ołtarz, chrzcielnicę. Powyrywano płaskorzeźby. Budynek grozi zawaleniem.

Zabytek najwyższej klasy historycznej i architektonicznej można w chwili obecnej kupić za przysłowiową złotówkę, ale jego renowacja pochłonęłaby miliony.

Oglądać należy oczywiście z muzyką i na pełnym ekranie. Tego, kto dotrzyma do drugiej minuty, po prostu wgniecie w fotel z wrażenia! To jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Czy ktoś go uratuje?

TheChapel. A short film. from Patryk Kizny on Vimeo.

Więcej o zabytku można przeczytać tutaj. Włosy się na głowie jeżą.

Comments are closed.