Mikołajek nadmorski

Być nad morzem i nie zobaczyć mikołajka nadmorskiego, to tak samo jak być w Alpach, czy Tatrach i nie zobaczyć szarotki. Każda kraina ma swój symbol i z pewnością mikołajek jest rośliną-symbolem Wybrzeża Bałtyku.

Mikołajek nadmorski

Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić. Spacerując po plaży, wydmach i klifie rozglądałem się pilnie wokół, przeczesywałem okolice lornetką i nic. W całym Słowińskim Parku Narodowym, ani w okolicach Łeby, gdzie mieszkałem, nie spotkałem tego unikalnego kwiatu.

No cóż. Poszukiwania trwały. Wycieczka na Hel także nie przyniosła rezultatów. Ani na Mierzei Helskiej, ani w Lisim Jarze, czy Jastrzębiej Górze. Oczywiście człowiek miejscowy, znający swoją okolicę, z pewnością wie lepiej gdzie zaglądnąć i mikołajka spotyka częściej.

Mikołajek nadmorski w całej swojej okazałości.
Mikołajek nadmorski

Ostatnią szansą były Mechelinki w pobliżu Ryfu Mew. Z zainteresowaniem przeczytałem na forum przyroda, o walcie grupki zapaleńców z zabezpieczeniem skrawku wydm z bogatym stanowiskiem mikołajka nadmorskiego. I rzeczywiście. Jest Rezerwat Mechelińskie Łąki, jest ogrodzenie, są tablice informacyjne i jest …. mikołajek nadmorski!

Mikołajek nadmorski

Uffff, musielibyście mnie zobaczyć jak z radością i obłędem w oczach rzuciłem się do robienia zdjęć.

Mikołajek nadmorski

Rezerwat Mechelińskie Łąki. Zabezpieczony dzięki zaangażowaniu grupy zapaleńców! Chwała im!

rezerwat mechelińskie łąki

A jest przed czym zabezpieczać, bo zagrożeniem są nie tylko spacerujący i plażujący turyści, biegające bezpańsko psy po terenie lęgowym rybitw i sieweczek. Zagrożenie wygląda wprost zza płota. Horror! Ta kupa ziemi znajduje się już za ogrodzeniem rezerwatu!

mechelińskie łąki

Proponuję się zapoznać z treścią tablicy informacyjnej rezerwatu Mechelińskie Łąki.
rezerwat Mechelińskie łąki

Czyż mikołajek, nie jest to cudowna roślina!? Jak dla mnie po prostu bajeczna!

Comments are closed.