Zamek Krzyżtopór

Na Ziemi Świętokrzyskiej wznoszą się ruiny wspaniałego zamku. Zrodzony zgodnie z magnacką pychą i fantazją wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego – Zamek Krzyżtopór.

Zamek Krzyżtopór

Fantazja Ossolińskiego kazała zbudować tyle baszt, ile pór roku, tle sal balowych, ile miesięcy, tyle pokoi, ile tygodni i tyle wszystkich okien, ile dni w roku. Z zewnątrz surowy, pięcioboczny bastion, a w środku olśniewający całym swoim przepychem epoki manieryzmu dziedziniec. Legendy krążyły o kunsztownych zdobieniach, malowidłach, a nawet marmurowych żłobach w stajniach. Główny gabinet nakryty był kryształową szybą, nad którą pływały rybki i różne morskie stwory. Takie to zabiegi musiały z pewnością zjednać magnatowi brać szlachecką umiłowaną przecież w przepychu i ucztach.

Zamek Krzyżtopór

Niestety zamek Krzyżtopór nie przyniósł szczęścia właścicielowi, który rok po zakończeniu budowy zmarł. Po 11 latach został zajęty przez Szwedów i przerobiony na żołnierskie koszary.

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór

Dzisiaj, Zamek Krzyżtopór to przepiękna, ogromna ruina. Licznie odwiedzana przez wycieczki i przepiękne prezentująca się na fotografiach w przewodnikach.

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór

Comments are closed.