Azbestowi mówimy NIE!

Wpis gościny napisany przez … mojego syna na potrzeby zajęć lekcyjnych. Osobiście myślałem, że azbest zniknął już z naszych domów. Ale widocznie nie. Najbardziej azbestowym budynkiem jaki pozostaje mi w pamięci jest schronisko PTTK na Hali Boraczej. To był kiedyś cud górskiej architektury!

Schronisko PTTK na Hali Boraczej, azbest

Maciek Krywult:

Azbestowi mówimy NIE!

Uczniowie ZSO Nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach uczestniczą w ogólnopolskim konkursie pn. “Usuwamy azbest”.

Celem konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki przy współpracy z Kuratoriami Oświaty, Urzędami Marszałkowskimi oraz Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest zapoznanie dzieci i młodzieży z tematyką azbestu oraz rozpowszechnienie tej wiedzy wśród lokalnej społeczności. Patronat nad konkursem objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Już teraz uczestnicy projektu wymieniają się swoimi doświadczeniami, m.in.: przygotowali plakaty, dokumentację fotograficzną, nagrali film informujący o azbeście, rozdają ulotki oraz przeprowadzają ankiety. W grudniu odbyła się wizyta w Urzędzie Miasta Gliwice – Wydział Ochrony Środowiska, a w najbliższym czasie zaplanowano zwiedzanie zakładów zajmujących się usuwaniem azbestu oraz zorganizowanie spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z innych placówek oświatowych. Efekty pracy zostaną zaprezentowane w końcowej fazie konkursu, w styczniu, na forum szkoły.

Agnieszka Szalińska, szkolny koordynator konkursu, mówi: “Świadomość tego czym jest azbest jest ważna w edukacji dzieci i młodzieży, gdyż poszerza horyzonty. Wierzę, że nowe pokolenie zacznie jeszcze bardziej dbać o środowisko i działać tak, by azbest nie stanowił zagrożenia”.

Uczestnicy konkursu mają na celu rozpowszechnienie tematyki zagrożeń azbestu i wyrażają nadzieję, że ich działania przyczynią się do jeszcze lepszej i skuteczniejszej walki z azbestem. W tym przypadku ekologia nie zna granic.

Comments are closed.