Ratujmy foki szare

Wpisem tym chciałbym nawiązać do akcji organizacji WWF, wspierania foki szarej.

Niegdyś na wybrzeżach Bałtyku foki szare nie były rzadkością. Jeszcze na początku XX wieku, uznawano je za szkodniki niszczące rybackie sieci, wyjadające rybę i przez to zaciekle niszczone.

No i wyniszczyliśmy je już prawie dokumentnie. Jeżeli jakaś foka dobije na brzegu Bałtyku i wyjdzie na plażę, to spotyka się z takim przyjęciem od nas ludzi, że już więcej nie wraca jak nie musi.

W okolicach Łeby, w Słowińskim Parku Narodowym, latarni morskiej Czołpino umieszczono tablice, wyjaśniające jak się zachować przy spotkaniu z tym bardzo sympatycznym zwierzęciem.

Foka Szara

Co robić, gdy spotkasz fokę: (cytat ze strony Fokarium na Helu)

  • Nie zbliżaj się! Pamiętaj – foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!
  • Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii Plus 0601–88–99–40!

Pamiętaj:

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!
  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !
  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu! Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

Foka szara. Zdjęcie z Wikipedii. Od nas ludzi zależy, czy będziemy mogli robić zdjęcia żyjącym swobodnie fokom na wybrzeżu Bałtyku, czy tylko w Fokarium.
Foka Szara

Comments are closed.