Kręgi kamienne w Odrach

Prehistoryczne, kamienne kręgi, porozrzucane po całym świecie, od dawna pasjonują nie tylko badaczy. Najbardziej znany, to angielski Stonehenge. Monumentalna budowla, dająca dużo tematów do rozmyślań odnośnie przemijania i zdolności naszych praprzodków.

W Polsce, także mamy sporo kamiennych kręgów, z których najbardziej znane są Kręgi w Odrach i Węsiorach. Już sam dojazd do rezerwatu archeologicznego w Odrach, to niezła przygoda. Błąkanie się po drobnych wiejskich i leśnych drogach, mijanie zabytkowych zabudowań, cisza i zapach sosnowych borów.

Kręgi kamienne w Odrach

Kamienne cmentarzysko położone jest na Kaszubach i od lat przyciąga ciekawskich turystów, naukowców, a nawet radiestetów i ufologów z całej Europy typu Erich von Daniken, ścigających zawzięcie zielonych ludzików.

Archeolodzy twierdzą, że kręgi kamienne, to cmentarzysko Gotów, ludu który przywędrował tutaj ze Skandynawii w I i II wieku naszej ery.

Widok na Kręgi kamienne w Odrach z pomostu widokowego. Rezerwat składa się z 12 kręgów o średnicy od 15 do 33 metrów i 20 kurhanów.
Kręgi kamienne w Odrach

Kręgi kamienne, obok cennych wartości archeologicznych, posiadają także walory przyrodnicze. Głazy narzutowe zostały tutaj pozostawione 12 000 lat temu przez lodowiec, a ich powierzchnię porastają unikalne porosty. Wiele z tutejszych gatunków jest na skraju wyginięcia. Także, pamiętajmy o tym i nie dotykajmy głazów, ani nie próbujmy na nich siadać.

A oto i słynne, tysiącletnie porosty. Wyglądają dosyć niepozornie.
Porosty Kręgi kamienne w Odrach

Kręgi kamienne w Odrach.

Kręgi kamienne w Odrach

Polskie, prehistoryczne megality. Czyż nie są zachwycające?
megality Kręgi kamienne w Odrach

Ale na pewno nie takie wielkie jak Stonehenge. Nie dajcie się oszukać perspektywie. Przyznam się, że leżałem z aparatem plackiem na ziemi robiąc te zdjęcia.
Kręgi kamienne w Odrach

Comments are closed.