Wydmy w Łebie

Główna atrakcja Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego, to ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej. Najwyższa z nich, to Wydma Łącka wyniesiona około czterdziestu metrów ponad poziom morza.

Nie da się przekazać słowami wrażenia jakie sprawia ten widok. Morze piasku zamknięte od północy Bałtykiem, a od południa Jeziorem Łebsko.

Wydmy w Łebie

Wydmy w Łebie są bardzo licznie odwiedzane i zmierza do nich niekończąca się rzeka ludzi. Radzę wybrać się tam jeszcze przed świtem. O piątej rano na parkingu nie ma jeszcze ani jednego samochodu (jedna godzina = 4zł!). Potem czeka nas godzinny przemarsz pięciokilometrową drogą poprzez nadmorskie bory pełne wykrotów i wiatrołomów. Widok jest naprawdę ciekawy. A na końcu drogi prawdziwa nagroda. Wstępujemy na szczyt wydmy, wokół ani żywego ducha i tylko kruki krążą nad głowami.

Wydmy w Łebie

Piasek układa się na wydmach w fantastyczne fale i inne wzory.
wydmy w łebie

Wydmy w Łebie nie są tworem trwałym, ale wiecznie pracują przesypując się z miejsca na miejsce. Niszczą po drodze wszystko co napotkają na swojej drodze. Całe hektary lasu ulegają niszczycielskiej sile piasku.
Wydmy w Łebie

W powietrze sterczą tylko martwe kikuty drzew.
Wydmy w łebie

Las zasypany przez “Białe Góry“.
Wydmy w Łebie

To co mi się nie podobało, to bardzo mały udostępniony obszar do zwiedzania. Chciałoby się zajrzeć choć za jeszcze jedno wzniesienie i jeszcze jedno. Zobaczyć w pełni te “Białe Góry”. A tak, to wszędzie w obiektyw wchodził rozwieszony pomiędzy palikami sznurek i psuł niesamowity urok tego miejsca.

Powrócić z wydm najlepiej jest plażą. Długa, ale jakże urocza przechadzka całkiem pustym wybrzeżem Bałtyku. Tylko ogromne stada mew towarzyszą samotnym wędrowcom.

Tuż przed wydmami jest strzeżony w okresie letnim parking na rowery, a niezmotoryzowani mogą dotrzeć tutaj specjalnymi, elektrycznymi wagonikami z centrum Łeby.

Comments are closed.