Wioska nubijska

Wioska Nubijska, to niewielka osada leżąca w granicach miasta Asuan. Z przystani odpływa mnóstwo stateczków i przepływając kanałami pomiędzy malowniczymi wysepkami, tworzącymi pozostałość Pierwszej Katarakty Nilu dopływa na drugi brzeg rzeki.
Wioska nubijska nad Nilem

Rejs statku po Nilu urozmaicają mali “piraci”, czepiający się lin i proszący o drobne datki. Są naprawdę dobrymi pływakami, dając sobie nieźle radę z wartkim nurtem rzeki.
piraci z wioski nubijskiej

W wiosce nubijskiej jest trochę domów dla miejscowych i bardzo dużo straganów dla turystów. Nubijczycy, po wysiedleniu ich z macierzystych ziem, żyją tutaj tylko z przyjezdnych.

Lekcja nauki arabskiego w lokalnej szkole. Już wiem, jak napisać Jacek tymi robaczkami.
Nauka arabskiego

Krokodyle od zawsze mieszkały w Nilu i towarzyszyły zamieszkującym te ziemie Nubijczykom. Aby przebłagać bogów zsyłających krokodyle na Ziemię, powstawały świątynie takie jak w Kom Ombo. Od czasu wybudowania Wielkiej Tamy Assuańskiej krokodyle w dolnym Nilu już nie mieszkają, chyba że w formie atrakcji turystycznej. A ponieważ, moja żona lubi aligatory i krokodyle, więc żadnemu nie przepuści.
mały krokodyl

Oczywiście w takim turystycznym miejscu jak wioska nubijska, nie może zabraknąć sklepu z pamiątkami. Bardzo pomysłowo zastąpiono półki i regały, wbijając wszystkie towary prosto w piasek.
Wioska nubijska, sklep dla turystów

Wokół wioski nubijskiej rozciągają się pustynia.
Wioska na pustyni

Rejs statkiem i wizyta w wiosce nubijskiej dostarcza naprawdę dużo przyjemności i pod względem widokowym, i kontaktu z obcą nam kulturą no i kąpiel w Nilu daje chwilę tak pożądanego tutaj relaksu.

[Egipt wycieczka objazdowa 7+7, cześć 26]

Comments are closed.