Świątynia w Karnak

Świątynia w Karnak była największym miejscem kultu starożytnego Egiptu. Rozbudowywana przez pokolenia poświęcona była najważniejszemu egipskiemu bóstwu Amon-Ra.

Świątynia w Karnaku

Świątynia w Karnak łączy się z odwiedzoną przez nas świątynią w Luxor rekonstruowaną obecnie aleją sfinksów.

Rozmiar świątyni jest wprost monumentalny. To jedna z najpotężniejszych budowli jak miałem okazję kiedykolwiek widzieć.

Karnak sala hypostylowa

Zbudowana jest z ogromnych pylonów, a pomieszczenie zwane salą hypostylową tworzy las 138 prze, prze, przepotężnych kolumn, o głowicach w kształcie kwiatu papirusu.

Monumentalne kolumny w sali hypostylowej świątyni w Karnak.
Świątynia w Karkak, kolumny i reliefy

Kolumny i ściany świątyni pokryte są w całości reliefami. Gdzieniegdzie zachowały się jeszcze resztki stropu i pokrywające go kolorowe malowidła. Wrażenie piorunujące!

Karnak Sala Hypostylowa

Karnak malowidła

Posag Ramzesa II Wielkiego w dumnej pozie ze skrzyżowanymi rękami oznaczającymi władze i chwale. Żony zawsze przedstawiano w pomniejszeniu i nawet ta Nefretari (Najpiękniejsza) sięga faraonowi powyżej kolan.

Ramzes Ii i Nefretari

Ostatnią turystyczną atrakcją świątyni Karnak jest posąg świętego skarabeusza Chepri, który należy okrążać w odpowiednią stronę, wypowiadając sobie przy tym życzenia. Może się spełnią …

Egipska kaczka jest niezwykle jadowitym stworzeniem. Jedno małe uszczypnięcie i już zadała ci truciznę. I tak zostajesz egiptologiem na całe życie. – A. Mariette o hieroglifach.

hieroglify

[Egipt wycieczka objazdowa 7+7, cześć 19]

Comments are closed.