Mirowski Przełom Warty

O walorach przyrodniczych Mirowskiego Przełomu Warty słyszałem już dawno. Nie miałem jeszcze okazji, aby odwiedzić to miejsce, ale wpadł w moje ręce kapitalny przewodnik przyrodniczy wydany przez Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych “Przytulia“. Książka posiada tak ciekawą zawartość i szatę graficzną, że postanowiłem o niej parę zdań napisać.

Mirowski Przełom Warty

Po pierwsze napisana jest językiem, tak jak naukowiec, powinien przemawiać do laika, czyli prosto, zajmująco i przystępnie. Od tej książki trudno się po prostu oderwać!

Szczegółowo omawiane miejsca, zjawiska, oraz okazy flory i fauny ilustrowane są przepięknymi zdjęciami. Do tego elegancki, błyszczący papier, skład, kompozycja tekstu i fotografii czynią z książki prawdziwe cacko.

Autorami tekstów i zdjęć są Stanisław Cabała, Cezary Gębicki, Krzysztof Pierzgalski i Jerzy Zygmunt. Pomimo, tak dużej liczby autorów udało zachować się ład i spójność tekstu.

Publikacja dostępna jest na stronie firmowej “Przytulia”. Proszę przy okazji zwrócić uwagę na ciekawe wycieczki przyrodnicze przez nich organizowane w okolicach Częstochowy i Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Mirowski Przełom Warty, oddziela od siebie Jurę Krakowsko-Częstochowską, od części Wieluńskiej. Rzeka Warta zawrócona przez lodowiec skręciła na wschód i przedarła się przez ścianę skał wapiennych, czyniąc sobie nowe koryto, pogłębione z czasem pomiędzy skalnymi ostańcami.

Cóż, kolejny planowany cel, kolejnych wycieczek.

Comments are closed.