Alpy Julijskie

[Słowenia i Alpy Julijskie, część 4]

Słoweńcy kochają góry, a niejako narodową powinnością jest zdobycie najwyższego szczytu Triglav (2864m n.p.m.). Prawie 300 szczytów przekracza w Słowenii wysokość 2000m n.p.m., a 30 osiąga ponad 2500m n.p.m. Jest więc, gdzie chodzić i na co podchodzić.

Alpy Julijskie, to niewyobrażalnie malownicze widoki.
Alpy Julijskie

Wszystkie szklaki turystyczne oznaczone są w Alpach Julijskich czerwonym kółkiem z białą kropką w środku. I są dobrze oznaczone. Doświadczyliśmy tego osobiście dochodząc po ciemku do schroniska Zasavka Koca. Pomiędzy kółkami w trudnym terenie na skałach namalowane są dodatkowo czerwone paski, skierowane w kierunku marszu. Ułożone są tak gęsto, że jak sięga światło czołówki.

Alpy Julijskie, szlaki

Góry Słowenii
, to przeważnie skała wapienna i dolomit. A więc podatna na działanie wody i warunków atmosferycznych. Od razu widać różnicę pomiędzy naszymi w większości granitowymi Tatrami i pokrytymi piaskowcem zamkniętym we fliszu karpackim Beskidami. Piargi są bardziej rozdrobnione, wierzchołki i granie bardziej zaokrąglone. Widać ślady działalności krasowej w postaci rowków na skałach, lejków krasowych i studni.

Wapienne podłoże, oznacza także bardzo bogatą szatę roślinną. To tak jakby spacer przez Tatry Zachodnie, Dolinę Rohacką, lub na Siwy Wierch.

Alpy Julijskie

Schroniska alpejskie mimo, że wysoko położone, są doskonale zaopatrzone. We wszystkich były łóżka z pościelą, a nawet pantofle do przebrania górskich buciorów!

Z typowymi plecakami transportowymi, wyładowanymi śpiworami, kuchenką i zapasami jedzenia, czuliśmy się trochę nieswojo patrząc na malutkie plecaczki mijanych turystów. Cóż, może oni mają rację i idąc parę dni w roku w góry nie warto taskać ze sobą całego tego szpeju.

Alpy Julijskie

Polecane strony internetowe opisujące Alpy Julijskie:

http://www.triglav.one.pl
http://www.summitpost.org/mountain/rock/150787/triglav.html
http://www.hribi.net/gora.asp?lng=1&gorovjeid=1&id=1
http://www.tnp.si/national_park/

Szczególnie dużo satysfakcji dostarczało mi śledzenie kamer internetowych i pogody na Kredaricy (schronisko 300m poniżej szczytu Triglav) w sercu Alp Julijskich.

Kredarica, kamera internetowa
Wg. http://www.arso.gov.si/

i nad jeziorem Bohnij.

Bohinj , kamera internetowa
Wg. http://www.bohinj.si/si/Bohinjsko_jezero_foto

Krótki film o Alpach Julijskich i okolicznych miejscowościach niech będzie zachętą do odwiedzenia tego pięknego regionu.

Comments are closed.