Jaskinia Domica

[Na długi weekend w Słowacki Kras, Gemer i na Węgry, 07.06.2007r. część 5]

Jaskinia Domica nic sobie nie robi z podziałów państwowych i granic. Długość jej korytarzy wynosi 25km, z czego większość leży w Słowackim Krasie pod terytorium słowackim, a druga część pod nazwą Jaskinia Baradla na Węgrzech, w Parku Narodowym Aggtelek.

Jaskinia Domica, formy naciekowe

W pawilonie przed wejściem warto obejrzeć ekspozycję zdjęć i bardzo interesujące filmy edukacyjne. Jeden pokazuje symulację przebiegu procesów krasowych, obrazuje jak powstają podziemne korytarze, jaskinie, leje krasowe. Drugi film rekonstruuje sposób życia człowieka neandertalskiego zasiedlającego kiedyś jaskinię Domica. Naprawdę, dopiero tutaj po raz pierwszy zrozumiałem na czym właściwie polegają całe te procesy krasowe i co woda jest w stanie ze skałą wapniową tam głęboko pod ziemią uczynić.

Jaskinia Domica

Jaskinia Domica posiada bardzo bogatą szatę naciekową. Godne uwagi są specyficzne tarasy trawertynowe, podobne do tych słynnych tarasów z Pamukkale.

Jaskininia Domica, trawertyn, tarasy trawertynowe

Szata naciekowa jest przepiękna. Część skał jest jej pozbawiona, za to wygląda jakby przed chwilą podmywała je woda.

Jaskinia Domica, formy naciekowe

Jaskinia Domica

Jaskinia Domica

Niestety z powodu niskiego stanu wody, w lecie przejażdżki łódką w jaskini są często nieczynne. Polecam każdemu tam zajrzeć. Warto!

Jaskinia Domica,

Comments are closed.