Eger miasto piwnic i wina

[Na długi weekend w Słowacki Kras, Gemer i na Węgry, 07.06.2007r. część 7]

Eger obok Tokaju, każdemu Polakowi kojarzy się oczywiście z produkcją wina, bo dla kogo obca jest nazwa Bycza Krew? Węgry, to przecież kraina winnic i wina.

To stare, historyczne miasto leży na skraju Gór Bukowych. Zachwyca labiryntem klimatycznych uliczek, pełnych interesujących zabytków, turystów i malowniczo urządzonych kafejek. Aż chce się po nich krążyć i zatapiać w miejscową atmosferę.

Eger, kawiarenka-winiarnia

Eger, uliczki, kawiarnie

Zabytkiem, który najbardziej rzuca się w oczy i zachwyca swoim pięknem i przepychem jest stojący na głównym placu kościół minorytów. Uważany jest on za najpiękniejszą węgierką budowlę barokową. I rzeczywiście robi wrażenie. W świetle zachodzącego słońca wygląda wspaniale.

Eger, barokowy kościół minorytów

Barokowe wnętrze
Eger, kościół barokowy

Zabytkowa kamienica.
Eger, zabytkowa kamienica

Inny charakterystyczny zabytek to minaret, pozostałość po dawnym meczecie. Jeżeli ktoś nie ma zawrotu głowy, to może wejść na górę po bardzo krętych schodach.

Eger, minaret

A na pobliskim wzgórzu jak łatwo się domyśleć góruje zamek, w którym mieści się muzeum.

Eger Zamek

Eger, droga na zamek

Droga na zamek.
Eger, droga na zamek

Ale najsłynniejszy i najczęściej odwiedzany punkt Eger leży poza miastem. Nazywa się tajemniczo: Dolina Pięknej Pani.

Eger położony jest na bardzo miękkich skałach tufowych i w tych to skałach od wieków drążono kolejne rzędy piwnic. A w tych piwnicach trzymano wino. No i już wszystko jasne. Dolina Pięknej Pani, to jeden długi ciąg stołów i kontuarów, gdzie leje się wino szerokimi strumieniami, brzęczą zakupowane butelki, a echo niesie odgłosy setek zadowolonych biesiadników.

Dolina Pięknej Pani

Eger, piwnica z winem

Nie jestem znawcą wina, ale najbardziej smakowało mi wino Medina i takowe wywieźliśmy ze sobą do Polski.

Jedna praktyczna rada, oczywiście czym dalej w głąb doliny to wina są tańsze, więc należy najpierw sobie urządzić spacerek, a dopiero potem dokonywać degustacji i zakupów.

Degustacja wina. Dolina Pięknej Pani.
Eger, degustacja wina

Eger, zakup wina.
Eger, Węgry, zakup wina, piwnica

Piwniczka z winem
Eger, piwnice z winem

Nie byłbym oczywiście sobą, gdybym nie sprawdził paznokciem, czy skała w której są drążone piwnice jest rzeczywiście tufowa. Faktycznie jest bardzo podoba do wulkanicznej skały tufowej z tureckiej Kapadocji, co potwierdziła pobrana próbka.

Comments are closed.