Łężyckie Skałki

Sawannowy krajobraz w Polsce? Czemu nie. Wszystko jest przecież możliwe.

Łężyckie Skałki to rezerwat przyrody położony w Parku Narodowym Gór Stołowych. Chroni on rozległą górską łąkę pokrytą unikalną roślinnością. Na niej porozrzucane jakby ręką olbrzyma leżą niewielkie skałki. Są to pozostałości po zwietrzeniu pierwotnej warstwy piaskowca. Towarzyszą im rosnące obok drzewa.

Łężyckie Skałki, polska sawanna

Przez środek łąki prowadzi szlak turystyczny. Ale nie myślcie, że tak łatwo go znaleźć! Na łące nie ma żadnej wydeptanej ścieżki i gdyby nie pionowo sterczące, specjalnie wkopane żerdzie z oznaczeniem szlaku, to nie sposób byłoby go wypatrzeć. Przez chwilę czułem się jak w zimie w górach, gdzie tylko wyrastające ze śniegu tyczki wskazują właściwą drogę.

Łężyckie Skałki, szlak turystyczny

Licznie występuje tutaj piękna górska roślina ciemiężyca zielona. Z mniej licznie rosnących kwiatów znalazłem pełnik europejski i storczyk listerę jajowatą. Całej łące kolorytu dodają kwitnące jaskry, firletka poszarpana, niezapominajka, oset, rdest, wyka i wiele innych.

Ciemiężyca zielona.

Ciemiężyca zielona

Łężyckie Skałki z Narożnikiem w tle, a pełnikiem europejskim na pierwszym planie.

Łężyckie Skałki, Narożnik, pełnik europejski

Warto przejść szlakiem turystycznym całą łąkę i zagłębić się w las strzeżony tabliczkami Ochrona ścisła. A co tam jest? To już każdy musi sam zobaczyć.

Comments are closed.