Góry Stołowe

Góry Stołowe, to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Kto jeszcze tam nie był, to niech szybko pakuje plecak i uda się do Kotliny Kłodzkiej.

Uwielbiam te przejrzyste, sosnowe lasy wyłożone dywanem czarnych jagód i opadłych igieł. Pnie drzew wyrastają wprost z piargów i głazów, otaczając je swoimi korzeniami. Ta mieszanina zieleni roślin, brązu pni i szarzyzny piaskowców tworzy ciekawą mieszankę kolorystyczną. A pomiędzy drzewami wyrastają kilku lub kilkunastometrowej wysokości skalne grzyby, bramy i turnie.

Góry Stołowe - wodospadzik,kaskada

Drogi w Górach Stołowych mają taką miłą właściwość, że po deszczu szybko robią się suche, a liczba błota jest minimalna. Kto odwiedził deszczową porą Beskidy, ten wie co mam na myśli. Do tego są płaskie i równe, wprost wymarzone na rower. Nic dziwnego, ze powstały tam ścieżki rowerowe i szlaki narciarskie.

Góry Stołowe, rower w skalnej bramie

Góry te ochrania Park Narodowy Gór Stołowych, ze Szczelińcem Wielkim leżącym w jego centrum. Od północnego zachodu sąsiaduje on z nie mniej godnymi uwagi czeskimi Broumovskimi Ścianami.

Teren Parku Narodowego jest bardzo zróżnicowany i co chwila zaskakuje nas czymś pięknym i ciekawym.

Główne atrakcje Gór Stołowych to:

i wiele, wiele innych.

Droga Stu Zakrętów z Radkowa do Karłowa.

Droga Stu Zakrętów

Leśne jeziorko, z czarną jak smoła wodą.

Leśne jeziorko

Mchy porastają pokruszone głazy
Mchy

Comments are closed.