Jaskinia Szachownica

Rezerwat Szachownica ma za zadanie ochraniać teren wyrobiska dawnego kamieniołomu, który odsłonił całą plątaninę jaskiń, podziemnych komór i korytarzy. W chwili obecnej główny ciąg jaskiniowy został zniszczony przez wydobycie wapiennej skały, ale to co pozostało zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie.

Jaskinia Szachownica

Jaskinia Szachownica, to całkiem spore komory powstałe podczas wytapiania się wód lodowca.

Znajduję się na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego koło Działoszyna, na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Najszybciej można do niej dotrzeć zostawiając samochód na końcu wsi Rozalin i stąd dojść w jakieś 20-30 minut.

Nie trudno odgadnąć, która z jaskiń, to ta właściwa Szachownica, gdyż wejście do niej jest przeogromne i można w nim śmiało grać w piłkę nożną.

Jaskinia Szachownica

Rezerwat Szachownica chroni liczną kolonię zimujących tutaj nietoperzy. Najlepiej chodzić cichutko i na paluszkach ,aby żadnego zwisaczka nie obudzić z hibernacji. Takie wielokrotne wybudzanie zabiera mu tyle energii, ze może już wiosny nie doczekać.

Sam nietoperzy nie widziałem, ale nie chciałem się za bardzo rozbijać, aby ich nie pobudzić, no i aby mi coś na głowę nie spadło. Strop jaskini jest mocno popękany, wydaje się, że wisi to wszystko na jednym włosku, co potwierdzają rozmieszczone tablice ostrzegawcze GOPR.

Jaskinia Szachownica

Pogodę miałem zimowo-wiosenną. Jak wchodziłem do jaskini, to wszędzie widać było gołą skałę, a jak wychodziłem, cały świat przyprószony był cieniuteńką warstewką śniegu. Nadało to wejściu do groty całkiem inny charakter i nastrój.

Rezerwat Szachownica

Comments are closed.