Akropol i Partenon

[Grecja objazdówka 7+7, cześć 19]

Pierwsze zetknięcie się z Atenami oszołamia przyciągającym wzrok, magnetyzującym wzrok wzgórzem Akropol. To właśnie tam znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków kultury antycznej. Partenon. Dzieło epoki Peryklesa. A także potężna brama Propyleje i Świątynia Nike.

Partenon, budowla z tych najsłynniejszych i najdoskonalszych.

Partenon

Starożytni Grecy tak bardzo chcieli stworzyć budowlę doskonałą, że nawet zniekształcili jej konstrukcję, aby zniwelować wpływ zakrzywienia perspektywy.

Partenon, Ateny, zniwelowanie zakrzywienia wywoływanego perspektywą

U wejścia do świątyni zwanej Partenonem wszystko, co znajduje się na tzw. orłach, tj. przyczółku, dotyczy narodzin Ateny. Płaskorzeźba z tyłu przedstawia spór Ateny z Posejdonem o ziemię. Sam posąg Ateny wykonany jest ze złota i kości słoniowej. Na środku hełmu jest postać Sfinksa. Po obydwu stronach Sfinksa zostały wykonane w płaskorzeźbie gryfy.

Sama Atena przedstawiona jest w postawie stojącej, w chitonie sięgającym aż do stóp. Ma na piersi głowę Meduzy, wykonaną z kości słoniowej. W jednej ręce trzyma postać Nike, około czterech łokci wysoką, w drugiej — włócznię. O stopy bogini oparta jest tarcza, a blisko włóczni jest wąż. Na podstawie posągu wykonano płaskorzeźbę, rzedstawiającą narodziny Pandory. Hezjod i inni poeci podają, że Pandora to była pierwsza kobieta. Przed urodzeniem się Pandory nie było w ogóle rodu niewieściego.

Na zewnątrz świątyni stoi brązowy posąg Apollona. Mówią, że wykonał go Fidiasz. Zwany jest Parnopios [tj. Od Szarańczy], jako że w czasie klęski szarańczy w Attyce bóg zapowiedział, że je usunie z kraju. Istotnie je usunął, to wiadomo, ale jakim sposobem, o tym nie mówią.

Przy murze południowym oglądać można słynną walkę gigantów, którzy zamieszkiwali ongiś Trację i półwysep Pallenę; dalej bitwę Ateńczyków z Amazonkami; wielki czyn maratoński przeciw Persom; a także całkowitą zagładę Galatów w Myzji.
– Pauzaniasz – Wędrówka po Helladzie

Ocalały fragment fryzu na Partenonie. Ocalały od wywiezienia przez znienawidzonego tutaj angielskiego lorda Elgin, który wywiózł go do Londynu i szczęśliwcy mogą go oglądać w tamtejszym muzeum.

Partenon, fryz

Propyleje – najwspanialsza brama na świecie.

Propyleje


Kariatydy
wspierają budowlę Erechtejon i od tysięcy lat spoglądają na odwiedzających wzgórze Akropol.

Kariatydy

Erechtejon

Erechtejon

Erechtejon, widok z bliska

Erechtejon

Jeszcze w Polsce parokrotnie słyszałem relację ludzi, narzekających jaki to beznadziejny zabytek jest to wzgórze Akropol i Partenon. Kupa kamieni skąpana w potokach słońca, „a jak tam się znajdziesz, to będziesz tylko myślał, aby jak najszybciej z niej uciec!” Nic takiego! Fakt, że grzeje, ale cóż z tego. Czasem warto się pomęczyć, aby poczuć ducha tamtych odległych czasów i więcej zrozumieć skąd przybywamy.

Widok na Ateny

Ateny

Comments are closed.