Meteory

[Grecja objazdówka 7+7, cześć 7]

Tak jak to na objazdówce bywa, rano pobudka, szybkie śniadanie, pakowanie walizek i w drogę.

Pierwsze jednak co zrobiłem, to wyszedłem na balkon, aby spojrzeć na masyw Meteorów górujący nad Kalambaką i oświetlone wschodzącym słońcem góry Pindos.

Meteory (z greckiego „z powietrza”) utworzone zostały w wyniku erozji skał osadowych, głównie zlepieńców, co było widać na każdym kroku.

Wielki Meteor

Same klasztory Meteory są ciekawe nie tylko przez ich historię powstania, ale także poprzez panujące tutaj zwyczaje mnichów i mniszek kościoła prawosławnego.

Meteory Mniszki

Z 24 wybudowanych klasztorów jedynie sześć jest dzisiaj zamieszkałych i wszystkie one są udostępnione turystom.

Meteory, klasztor

Wstęp dwa euro i całkowity zakaz fotografowania wnętrz. Osobiście byłem świadkiem jak jedna kurpulentna mniszka ostro goniła turystę filmującego … sklepik z pamiątkami! Paranoja!

Metoery , w dole Kalambaka

Dziwne jest to, że TRIADA ma tak zaplanowaną objazdówkę, że wizyta w Meteorach przypada we wtorek, kiedy jest zamknięty największy klasztor – Wielki Meteor. Ale trudno, pozostałe są nie mniej interesujące i dużej straty myślę nie ma.

Obsada klasztorów jest niezbyt liczna, kilka do kilkudziesięciu osób, więc obsługa ruchu turystycznego wypełnia im z pewnością cały wolny czas i na pewno nie są to już miejsca odosobnienia, medytacji i wewnętrznej rozmowy z Bogiem.

Meteory, klasztor

O wiele większe wrażenie niż same klasztory czyni otaczająca je przyroda. Umiejscowione są one na pionowych słupach skalnych, coś na kształt jurajskich ostańców, Maczug Herkulesa i otoczone dziesiątkami podobnych większych lub mniejszych „postumentów”. Widok naprawdę bajkowy. Jakby jakaś kraina przeniesiona cudem z dziecięcych opowieści.

Meteory, klasztor św. Elżbiety

Z Kalambaki prowadzi malownicza droga przez Meteory do Kastraki. Jednak to miejsce zasługuje na znacznie więcej czasu niż tylko na oglądnięcie go z okien pojazdu. Piesza, całodniowa wycieczka to jest to, co pozwoliłoby w pełni delektować się otaczającymi cudami.

Meteory, świece

Comments are closed.