WordPress i Gallery2, czyli Anatomia bloga

Dostaję wiele listów z zapytaniami jak zbudowana jest moja strona, jakich używam programów, wtyczek i komponentów.

Nie wiem czy jest coś takiego jak idealna strona, idealny blog. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Najlepiej nie bawić się długo w grafikę i upiększacze, tylko zacząć od czegoś prostego. Jak sama koncepcja blogowania spodoba się, to dopiero po pewnym czasie można stopniowo zmieniać i ulepszać. Blog to treść, więc na tym trzeba sie skupić i o tym pamiętać.

Można oczywiście stworzyć samemu stronę internetową od podstaw, ale jest o wiele łatwiej i szybciej skorzystać z gotowej platformy przeznaczonej specjalnie do tego celu jaką jest WordPress.

WordPress jest to bardzo uniwersalna, elastyczna, szeroko rozwijana i wspierana platforma tworzenia blogów, z całym zapleczem tysięcy gotowych tematów, szat graficznych i rozszerzeń (tzw. wtyczki, plugins).

W przeciągu pół godziny można zainstalować i skonfigurować WordPress na swoim serwerze i rozpocząć zapełnianie go treścią.

Wordpress blog

Jako temat bloga miałem kiedyś lekko przerobionego, standardowego Kubrica. Pozwoliło mi to zagłębić się w budowę WordPressa i w miarę szybko (choć Kubric też jest nieźle pokręcony) wystartować.

Obecnie zmodyfikowałem 3 kolumnowy temat, który jest w stanie pomieścić większą ilość informacji, szczególnie związanych z nawigacją i dostępem do poprzednich wpisów i komentarzy.

Zastosowałem wtyczki:

  • Get Recent Comments – wyświetla ostatnie komentarze
  • Related Posts – wyświetla pod wpisem linki do podobnych tematów
  • Ultimate Tag Warrior – oznakowanie wpisów tagami, chmura tagów

Największy kłopot jest z galerią zdjęć. Publikuję ich dość sporo. Zastosowałem skrypt Gallery2, który podobnie jak WordPress jest ogromny. W sumie nie potrzebuje czegoś aż tak rozbudowanego, ale nic innego mi nie działało prawidłowo. Próbowałem kilka różnych wtyczek do galerii. Może na dzień dzisiejszy jest więcej i lepiej dopracowanych prostych galerii, to ja bym radził popróbować.

Aby Gallery 2 działała w WordPress należy zainstalować wtyczkę WPG2 i odpowiednio ją skonfigurować. Jako temat Gallery2 wybrałem prosty i przejrzysty Siriux.

Co i jak poprzerabiałem, to naprawdę już trudno określić. Kawał czasu spędziłem nad różnymi wtyczkami, konfiguracją tematów, arkuszy stylów. Na bloga składa się kilkadziesiąt różnych elementów i one czasami gryzą się ze sobą i odmawiają współpracy (np. nowa wersja K2 przestała współpracować z nową wersją WordPress’a i to samo z Gallery2 i jej komponentami).

No i trzeba pamiętać o jednym. Miejsce na dysku serwera. Taka galeria niesamowicie się rozrasta i jeżeli nie chce się inwestować i opłacać konta na serwerze, to lepiej skorzystać z darmowo dostępnych usług, np. z Google PicasaWeb Albums. Na pewno jest także łatwiej i szybciej.

Życzę wszystkim powodzenia w zakładaniu swoich blogów, i galerii zdjęć. I jak macie jakieś fajne pomysły, to proszę dajcie znać! :D

Comments are closed.