Barania Góra

[ Wisła dnia 25.12.2007r.]

Barania Góra (1220 m n.p.m.) to drugie po Skrzycznem najwyższe wzniesienie Beskidu Śląskiego. Na jego stokach utworzono rezerwat przyrody ochraniający źródła Wisły.

Z założenia miała być to wycieczka narciarska i to nie na Baranią Górę, tylko w leżącą sobie na uboczu, cichą, nie odwiedzaną przez nikogo, przepiękną dolinkę, którą kiedyś odkryłem. Po 15 minutach szurania nartami po rozjeżdżonej przez sanie i wozy drodze, miejscami posypanej niestety piaskiem, zlitowałem się nad moimi śladówkami i zawróciłem do samochodu. Szybka zmiana sprzętu i rozpoczęła się piesza wycieczka na Baranią Górę.

Dolina Białej Wisełki usiana jest licznymi wodospadami
Dolna Białej Wisełki - wodospady

Ciekawie na niebiesko zabarwiony wodospadzik
Wodospad - Dolina Białej Wisełki - Kaskady Rodła

Szlak na Baranią Górę był lekko oblodzony
Szlak na Baranią Górę

A potem oblodzenie tylko się zwiększało
Oblodzony szlak na Baranią Górę

Jeszcze tylko ostatnie strome podejście poprzez las i ukazuje się wieża widokowa na szczycie Baraniej Góry. Świerki już zdążyły trochę podrosnąć, zasłaniając rozległą panoramę. Może czas, aby i wieża podrosła trochę w górę.
Barania Góra  - wieża widokowa

A w dole, gdzieś tam w dolinie, miasto Wisła.
Barania Góra - Widok na Wisłę

Na południowym-wschodzie charakterystyczna, wyniosła, pokryta białą czapką Babia Góra.
Barania Góra  - Babia Góra na horyzoncie

Widok na Tatry Wysokie.
Barania Góra - widok na Tatry, Lodowy

Widok na Pilsko, Rysiankę, Romanke, Halę Pawlusią, Tatry. Widać nawet tą cudowną, borówkową polanę na szczycie Rysianki, którą odwiedziliśmy na wiosnę.

Barania Góra - widok na Pilsko, Rysiankę, Romanke, Halę Palusią, Tatry

Mała Fatra i charakterystyczny Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.)

Barania Góra - Mała Fatra, Wielki Rozsutec

Panorama ze szczytu Baraniej Góry na północ. Widać Beskid Śląsko-Morawski, Stożek, Czantorię Wielką, Równicę, Cieńków, Malinowską Skałę, Skrzyczne, Zielony Kopiec.
(tutaj Panorama Barania Góra, Wisła w osobnym oknie).

Podczas powrotu postanowiłem skręcić z niebieskiego szlaku i przejść stokówką, zboczem Baraniej Góry do ludzkich osiedli i stamtąd drogą dojazdową do Doliny Białej Wisełki i na parking. Głębokie zaspy przykryły jednak wszystkie leśne drogi i dość długo błądziłem po zachodzie słońca szukając zejścia w dół. A tam na dole, przy budo-szałasach liczne sanie, pochodnie, grzane wino i bigos. Słowem zwyczajowy góralski biznes w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Galerie z innych wycieczek na Baranią Górę: wiosną i zimą.

Comments are closed.