Sopotnia Wielka ma swój wodospad

Sopotnia Wielka leży w Beskidzie Żywieckim, w dolinie potoku o nazwie Sopotnia. Przycupnięta pomiędzy górującymi nad nią stokami Romanki, Rysianki i Pilska, stanowi dobry punkt wypadowy do wędrówek w góry.

Jest to miejscowość cicha i spokojna. Posiada kilka miejsc gdzie można za nie duże pieniądze przenocować i knajpę położoną tuż nad wodospadem, będącą celem wielu spragnionych turystów i włóczęgów.

I to właśnie ten wodospad jest główną atrakcją Sopotni Wielkiej. Największy wodospad w polskich Beskidach.

Wodospad Sopotnia Wielka

Woda spływa z wysokości 10m jedną strugą po nachylonej pod kątem 40 stopni płaszczyźnie piaskowca. Następnie spada z niego progiem skalnym do wyrzeźbionego głębokiego kotła eworsyjnego o głębokości do 5 metrów.

Sopotnia Wielka wodospad budowa

Ustawiona nad wodospadem tablica informuje i ostrzega: dno kotła eworsyjnego jest najeżone żebrami skalnymi ustawionymi skośnie, co łącznie z silnymi zawirowaniami wody stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla kąpiących się.

Tak więc uwaga! Kąpiel tutaj jest niebezpieczna i nie zalecana! A dlaczego, to podkreślam? Wtajemniczeni już wiedzą, a pozostali dowiedzą się już z następnej relacji.

Comments are closed.