Kadzidło, zagroda kurpiowska

[Kurpie 15.07.2007r. część 10]

Jak szybko przenieść się w czasie 100-150 lat do tyłu? Wystarczy po prostu przyjechać do skansenu we wsi Kadzidło, filii muzeum w Ostrołęce. Znajduje się tutaj zagroda kurpiowska z całym jej inwentarzem.

Był akurat poniedziałek. Dzień kiedy większość muzeów zamyka swoje podwoje. No ale co masz zrobić człowieku jak jesteś 450km od domu i to jedyna szansa, aby coś zobaczyć?

Wnętrze chaty kurpiowskiej:
Wnętrze chaty kurpowskiej

Uprosiliśmy portiera, aby wpuścił nas do zagrody i pozwolił choć rzucić okiem. Ale on okazał się być także niezłym muzealnikiem, choć zarzekał się co chwilę, że on tutaj tylko pilnuje. Wiecie co? Jeżeli zwykły portier jest w stanie tyle ciekawych rzeczy i z taką pasją opowiedzieć o zagrodzie, sprzęcie, życiu i obyczajach Kurpiów, to ciekaw jestem co dopiero na ten temat może opowiedzieć miejscowy kustosz i przewodnik! Widzieliście kiedyś takiego portiera?

Stara olejarnia:
Olejarnia - jeszcze na chodzie maszyneria do wyciskania oleju

Ilość i różnorodność eksponatów zebranych w zagrodzie kurpiowskiej w Kadzidle jest bardzo duża. Chata z pełnym wyposażeniem, spichlerz, ule kłodowe i ule skrzynkowe, ojejarnia, powozy, sanie, młockarnia, cepy, naczynia, miary, żarna i jeszcze wiele,wiele innego dobra.

Barcie  Kadzidło

Warto zajrzeć na stronę główną gminy Kadzidło.

Comments are closed.