Wycieczka w Góry Opawskie

Wycieczka klasowa IVb lato 2007

Miejsce: Góry Opawskie. Najbardziej wysunięty na wschód fragment Sudetów. Najwyższy szczyt Biskupia Kopa. Piękne rezerwaty, wąwozy, lasy, wychodnie skalne, bogata historia.

godzina 10.00 zbiórka w Harcówce.
Konradów, ul. Konradów 179
48-340 Głuchołazy

Noclegi w cenie 35z/dorosły, 30zl/dziecko, 10zl/pies.
Jest dostęp do kuchni, są lodówki, czajniki bezprzewodowe no i oczywiście telewizory ;)

Sugeruje dojechać trasą nie z Głuchołaz, tylko poprzez Pokrzywną i Jarnołtówek.
Droga prowadzi widokowym wąwozem, wokół pełno różnych ośrodków wypoczynkowych.

Jest jeszcze inny wariant dojazdowy, piękniejszy, ale ten to sobie zostawimy na drogę powrotną.

Góry Opawskie

Sobota
Rozpoczniemy sobie od porannej kawy i herbaty, ocenimy wspaniałość przygotowanych przez nasze dziewczęta ciast i poczekamy na wszystkich.

Samochody zostawimy tutaj na ogrodzonym parkingu i pójdziemy sobie spacerkiem do przejścia granicznego w Kondradowie (kantor), i dalej do miasteczka Zlote Hory. Tutaj proponuje szybkie zwiedzenie muzeum, które ma parę ciekawych eksponatów.

Strudzeni przebytą trasa zasiądziemy do stołów, aby skosztować tutejszych piw i specjałów. To co polecam to zupa czosnkowa (jadam z sentymentu, bo już sie tutaj niestety trochę popsuła), zupę szpinakową (o, jejciu !!!), zapiekane ziemniaki zwane w Czechach bramborami, i super lody w których na dole są gorące maliny!. Płacić można w złotówkach (za wyjątkiem muzeum, chyba 40 – 80 koron, nie pamiętam).

Szlak prowadzić nas będzie ostro pod gore, gdzie szybko stracimy nabyte kalorie i wzdychając do szczytu Biskupiej Kopy, gdzie znajdziemy wytchnienie. Na szczęście droga nie będzie długa, ani trudna. Na szczycie wieży imienia Franciszka Józefa wejdziemy sobie na platformę widokową i zobaczymy sympatyczną panoramę.

10 minut marszu poniżej wieży znajduje się Schronisko pod Biskupią Kopą, gdzie ugasimy nasze pragnienie i poleniuchujemy sobie troszkę.

W zależności od chęci i czasu wybierzemy któryś z wariantów szlaków zejściowych, tak aby zaliczyć jeszcze bardzo ciekawe miejsce jakim jest Gwarkowa Perć.

Zejdziemy do Jarnoltówka i wrócimy z powrotem do Kondradowa, do Harcówki.

Ognisko, śpiewy, tance i swawola.

Góry Opawskie

Niedziela
Rano udamy sie pieszo do Głuchołaz. Zwiedzimy rynek, część zdrojową, przejdziemy sie ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez dawne szyby gdzie szukano i wydobywano złoto. Wrócimy przez Parkowa Gorę i drogą krzyżową dojdziemy z powrotem do Harcówki.

Weźmiemy samochody i podjedziemy do Pokrzywnej, gdzie urządzimy sobie pewne zawody, a wszyscy ci, którym uda się je wygrać-wykazać się, zasiądą do pożegnalnego obiadu. Ci co poniosą sromotną klęskę, będą musieli niestety obejść sie smakiem ;-)


Piątek

Istniej również możliwość fakultatywnego wariantu piątkowego. Jeśli ktoś jest chętny, to skoczymy sobie w Jeseniki. Wjedziemy autem pod Pradziad, zanocujemy w Barborce lub Schronisku Szwajcaria. Rano obejrzymy widoki z Pradziada i wrócimy na 10-11 do Harcówki, aby spotkać się z wszystkimi. A może jeszcze coś ciekawszego wpadnie nam do głowy?

Proszę zabrać:
– paszport lub dowód osobisty (także dla psa)
– coś do picia i jedzenia, sugeruje kierowanie sie wysoce koleżeńską postawa Państwa B.)
– wędki i spławiki jak ktoś ma też się mogą przydać :-)

To tylko takie sobie założenia i zgrubny plan, bo oczywiście nie liczy sie cel, tylko droga do niego. A wiec to, aby sie dobrze bawić po drodze. A że tam przy okazji coś zobaczymy, to jeszcze lepiej!

Nasza ekipa

Comments are closed.