Góry Pieprzowe

Gnałem z Zamościa do Gliwic poprzez Sandomierz specjalnie po to, aby zawitać w Góry Pieprzowe.

Góry Pieprzowe

Utworzone 500mln lat temu, wtedy kiedy to na ziemi królowały trylobity, stanowią pozostałość prałańcucha górskiego – Sandomirydy. Składają się na nie łupki kambryjskie pokryte lessem i gliną morenową. Ci co trochę dłużej tutaj poszperają, to mają szansę znaleźć odciśnięte fragmenty fauny z tamtego okresu.

Góry Pieprzowe łupki kambryjskie

Góry Sandomierskie erodując i osiadając na dnie morza, przeobraziły się w nową skałę – piaskowiec kwarcytowy, który był budulcem Gór Świętokrzyskich i zalega teraz w postaci gołoborza na szczycie Łysej Góry.

Wietrzejące skały kambru mają odcień brązowo-szary do złudzenia przypominający pieprz. Stąd też wzięła się nazwa tych gór. Silnie one erodują i są pocięte licznymi wąwozami. Cała roślinność i krajobraz mają charakter stepowy.

Góry Pieprzowe - róże

Najlepszy czas na wizytę tutaj, to pora kwitnienia. Rezerwat Góry Pieprzowe, to największe skupisko w Polsce dziko rosnących róż. Rośnie tutaj dużo głogu i wisienka stepowa.

Starorzecze Wisły

I do tego widok na przepływającą u ich stóp Wisłę i jej starorzecze. A w dali na horyzoncie Sandomierz i charakterystyczny kontur starówki. Bajka!

Comments are closed.