Kapadocja

[Turcja: część 8 z 16]

Przejeżdżamy dziś 800 kilometrową trasę Istambuł-Ankara-Kapadocja. Istambuł opuszczamy jak zwykle o świcie. 4.00 pobudka i śniadanie, 5.00 odjazd. Cały przejazd prowadzi dość urozmaiconą trasą najpierw przez Istambuł, potem przez Góry Pontyńskie, aż po stolicę Turcji Ankarę.

Kapadocja

Ankara podobnie jak Istambuł to wielomilionowe miasto, gdzie przejechać samochodem to naprawdę jest sukces.

W Ankarze zwiedzamy jedynie bardzo interesujące Muzeum Anatolijskie. Eksponaty tu zebrane przedstawiają w sposób chronologiczny całą historię rozwoju cywilizacji Anatolii od paleolitu począwszy, poprzez okres Hetytów, hellenistyczny, Persów, aż do czasów panowania Turków.

No i na koniec dnia przejazd do jednej z najpiękniejszych krain Turcji – Kapadocji.

Meldujemy się w przepięknym hotelu Kral (Król).

Hotel Kapadocja Goreme

Kapadocja. No i nadszedł ten dzień, na który najbardziej czekałem. Kapadocja, kraina na płaskowyżu środkowej Anatoli. To właśnie głównie z myślą o tym miejscu przyjechałem do Turcji.

Wulkan Hassan Kapadocja

Kapadocja to cudowny krajobraz pochodzenia wulkanicznego. Na horyzoncie widać wulkany Hasan i najwyższy, zawsze ośnieżony Erciyes. Hasan swoim kształtem aż prosi się o to aby na niego wejść. Działalność wulkaniczna plus erozyjna sił przyrody utworzyła coś, czego się nie da do niczego przyrównać. Do tego doszła działalność człowieka, który zaczął w tej miękkiej skale tufowej drążyć domy, podziemne kościoły i całe podziemne miasta.

Kapadocja, typowy obraz erozji skał tufowych

Kapadocja

Na terenie Kapadocji znajduje się kilka podziemnych miast. Były one drążone od 3000 roku p.n.e., a ostatecznie rozbudowane do niebywałych rozmiarów przez chrześcijan w pierwszych wiekach naszej ery. Budowle takie mające do kilkunastu poziomów wykutych w głąb skały tufowej, zamieszkiwało około 20 000 mieszkańców. Skała tufowa jest bardzo lekka, miękka i podatna na obróbkę.

Kapadocja, podziemia miasta Kaymakli.

Kaymakli podziemne miasto

Kapadocja

W Kapadocji, w Goreme odwiedziliśmy Muzeum na Otwartym Powietrzu kościółków wykutych w skale tufowej. Piękne ich wnętrza zawierały wszystko to co normalny kościół: nawy, kolumny, ołtarz, absydy, prezbiterium, oraz ściany ozdobione bardzo kolorowymi malowidłami.

Kapadocja Goreme Turcja

Goreme Kapadocja

Kapadocja, fantastyczne formy skalne.

Kapadocja

Kapadocja jest zapełniona różnego rodzaju dolinami, wąwozami, grupami skalnymi i pojedynczymi ostańcami. Do najbardziej znanych należą widokówkowe Trzy Piękności, utworzone ze skały tufowej zakończonej skalnymi kapeluszami. Spacerując po okolicy doświadczasz bardzo silnych wrażeń estetycznych oglądając pokaz możliwości twórczych przyrody. Coś niesamowitego.

Kapadocja

Comments are closed.