Świątynia w Luxor

Luxor, to właśnie te starożytne Teby, o których pisał Homer w swojej Iliadzie: Miasto o stu bramach. Sława miasta jest tak wielka, że każdego roku płyną do niego szerokim strumieniem miliony turystów.

Sprawiają to, dwie słynne świątynie, w Luxor i w Karnak, połączone niegdyś aleją pilnowaną przez setki sfinksów o baranich głowach. A po drugiej stronie Nilu spoczywa miasto umarłych – Dolina Królów.

Przez tysiące lat świątynia była zasypywana przez piaski, a na nich wyrosło miasto Luxor. Dzisiaj, archeolodzy wysiedlili dotychczasowych mieszkańców, wyburzyli ich domy, pozostawiając jedynie meczet al-Hadżadża położony na … wysokości stropu sali hypostylowej. Aż o tyle podniósł się poziom gruntu!

Wejście do świątyni w Luxor prowadzi pomiędzy potężnymi pylonami ozdobionymi scenami bitewnymi. Strzegą go monumentalne posągi Ramzesa II Wielkiego.

Luxor pylon wejściowy

Stały tutaj kiedyś dwa obeliski, ale jeden z nich został podarowany rządowi Francji w zamian za popsuty zegar umieszczony na meczecie w Cytadeli w Kairze.

Ogromne kolumny z motywami roślinnymi. U podstawy wyrzeźbione są gęste trawy, a u góry motywy kwiatu lilii wodnej, kwiatu lotosu – symbolu Górnego Egiptu.

Luxor w Świątyni

Wewnętrzny dziedziniec otaczają gigantyczne posągi Ramzesa II w najrozmaitszych pozach.

Luxor - Ramzes II

Kolumnada faraona Amenhotepa III, z przepięknymi kolumnami o głowicach w kształcie papirusów.

Luxor

Luxor - Świątynia

Sanktuarium Amona, w którym przechowywano barkę bogów. Trzy kaplice poświęcone są Amonowi-Ra, Mut i Chonsu.

Luxor Sanktuarium Amona

[Egipt wycieczka objazdowa 7+7, cześć 15]