Vodnikov Dom i schronisko nad Jeziorem

[Słowenia i Alpy Julijskie, część 12]

Kolejna część wycieczki w Alpy Julijskie musi nas sprowadzić z powrotem do cywilizacji. Niestety trzeba się oderwać od tych wprost nierealnie pięknych krajobrazów.

Triglavski Park Narodowy

Wybieramy szlak prowadzący przez Vodnikov Dom do Schroniska na Polanie przy Jeziorku. Prowadzi on dnem Doliny Veleska oszałamiająco białym korytem wyschniętej w lecie rzeki.

Wyschnięta rzeka

W miarę obniżania się, dolinę wypełniają stopniowo kosodrzewina, później modrzew i świerk. Rośnie tutaj bardzo licznie, chroniony u nas w Polsce wawrzynek wilczełyko.

Na każdym kroku widać ślady pozostałości lodowca. Charakterystyczny kształt doliny, ślady poruszania się lodowca i jego tarcia o ściany boczne i dno doliny.

Dzałalność lodowca

Dolina Veleska. Widok w stronę przełęczy Hribarice.
Dolina Valeska, Vodnikov Dom

Schronisko Vodnikov Dom na tle skalnych ścian.

schronisko Vodnikov Dom

W Alpach widać liczne ślady, po bardzo intensywnym kiedyś pasterstwie. Teraz szałasy podupadają , ale tradycyjne zajęcie jeszcze nie wymarło.

Szałas pasterski

Najbardziej mordercze podejście całej wycieczki w Alpy Julijskie jest na przełęcz Miseljski Preval (1995m n.p.m.). Kroczek za kroczkiem, centymetr za centymetrem zdobywamy wysokość. Wysiłek jest niesamowity, a przełęcz mami nas swoją bliskością.

Przełęcz Miseljski Preval

Miseljski Preval. Zasłużony odpoczynek.
Przełęcz Miseljski Preval

Kolejną, wcale nie niższą przełęcz Lazovski Preval (1966m n.p.m.), osiągamy już bez większego problemu. A tam znowu szarotki, szarotki i całe pola cudownych, kutnerowatych szarotek.

Szaroki Alpejskie

Z tyłu za plecami ponownie majaczy Triglav. Dumnie przedziera się poprzez chmury. Teleobiektyw przybliża rządek ludzi zmierzających na szczyt.

Trivglav z Przełęczy Lazoski Preval
Triglav  z przełęczy Lazovski Preval

Szlak prowadzi przez kolejne polany wypełnione szałasami pasterskimi, lejkami krasowymi, lub po prostu trawą. Nawet pełnik europejski się wśród niej znalazł.

Szałasy Pasterskie

Schronisko na Polanie nad Jeziorem (Koča na Planini pri Jezeru) wypełnia tłum turystów. Jest to zdecydowanie najlepiej wyposażone schronienie w okolicy. Elektryczne oświetlenie w całym budynku, prysznic z gorącą wodą, pantofle dla gości, czyste i dobrze utrzymane pokoje, czego tylko dusza zapragnie.

Koca na Planini pri Jezeru

Schronisko na Polanie pri Jezeru

jezioro, przy schronisku

Droga powrotna do cywilizacji prowadzi przez Prsivec
Szlak na Prsivec

i wchodzi w ten cudowny las świerkowo-bukowo-jaworowy, wychodzący wprost nad Czarny Staw (Crno Jezero). Pętla w górach została zamknięta.

Jeszcze tylko zejście z klifu Komarca nad rzekę Savica do pozostawionego samochodu.

Alpy Julijskie