Przełęcz Hribarice

[Słowenia i Alpy Julijskie, część 10]

Wchody słońca są zawsze pasjonujące, niezależnie od tego, czy ten spektakl odbywa się na poziomie morza, czy dwa kilometry ponad nim. Pierwsze blaski słońca rozgoniły poranne mgły i zalały złotym światłem okoliczny szczyty Alp Julijskich.

Zasavska Koca, biwak zimowy

Poranna toaleta ograniczyła się do umycia zębów i przetarcia twarzy. Warunki sanitarne i skąpa ilość dostępnej wody spowodowały, że przez dwa dni nie wyjąłem z plecaka ręcznika. Aż wstyd się przyznać.

Ujęcie wody poniżej schroniska Zasavska Koca.

Woda w schronisku Trzaska Koca

Oczekiwanie, aż szumiący palnik rozgrzeje menażkę z wodą na herbatę, umilamy sobie fotografowaniem otoczenia. Zasavska Koca położona jest pomiędzy górami Kanjavec i Veliko Špičje. Gdzieś tam, wygląda z tyłu wierzchołek Triglava. Teleobiektyw pokazuje metalowy, cylindryczny schron na jego szczycie, nie pozostawiając już żadnych wątpliwości, że to ON.

Triglav

Triglav ze schronikska Zasavska Koca

Góry mają silną warstwową strukturę, świadczącą o tym, że skały je tworzące powstały na dnie morza i zostały wydźwignięte w górę podczas fałdowania alpejskiego.

Skała nad schroniskiem Zasavska Koca

Zasavska Koca, widok ze schroniska, chatka zimowa

Wieszczek z rodziny krukowatych towarzyszył turystom podczas śniadania. Mało płochliwy, siadał dość blisko, korzystając z pewnością nie raz z resztek pozostawionych przez ludzi.

wieszczek

Jak zwykle ciężko jest rozstawać się z tak uroczym miejscem, ale ścieżka za każdym swoim zakrętem przynosi nowe wspaniałe widoki i wrażenia.

Oto na szlaku urzęduje rodzina koziorożców. Rozsiadła się wygodnie i ani myśli odchodzić. Stary cap, gwiżdże na nas, prosząc abyśmy zawrócili z drogi. Te piękne zwierzęta, będące ozdobą i zarazem symbolem tych gór, o mało co wyginęły i wróciły tutaj dzięki reintrodukcji.

Koziorożec, czyli kozioł skalny.

Koziorożec

Szlak na Przełęcz Hribarice prowadzi cały czas pod górę, poprzez skalisty płaskowyż. Widać tutaj całe bogactwo form polodowcowych i procesów krasowych zachodzących w wapiennych skałach. Liczne rowki, lejki, studnie krasowe, wypolerowane płaskie powierzchnie skał. Dobrze, że nie próbowaliśmy pokonywać tej trasy nocą. Pułapki w postaci głębokich studni i dołów czekały na każdym kroku.

Przełęcz Hribarice

Hribarice

Szlak na Przełęcz Hribarice

Przełęcz Hribarice.
Przełęcz Hribarice

Jeszcze chwila i naszym oczom ukazuje się Triglav (2864m n.p.m.) i jego niższy towarzysz Mały Triglav.

Triglav i Mały Triglaw