Słowenia – słoneczna strona Alp

[Słowenia i Alpy Julijskie, część 1]

Czyż jest w Europie bardziej zielone miejsce od Słowenii? Prawie 50% powierzchni tego kraju zajmują lasy.

Słowenia słynie ze swoich jaskiń i gór. To od nazwy płaskowyżu Kras, bierze się znana na całym świecie nazwa zjawiska krasowe.

Kto nie słyszał o Jaskini Postojna, Skocjanska, o Alpach Julijskich i ich najwyższym szczycie Triglav? Krajobraz Słowenii jest nieprawdopodobnie urozmaicony. Tereny rolnicze, winnice, jeziora, góry typu beskidzkiego, graniczą tutaj ze białymi, skalistymi szczytami Alp i brzegami Morza Adriatyckiego.

Słowenia, Karawanki, Alpy

Słowenia, to kraj trochę większy od województwa śląskiego. Zamieszkuję ją jednie dwa miliony mieszkańców. Jest to naród słowiański, a więc można się porozumieć podobnie jak z Czechami, czy Słowakami.

Język słoweński jest bardzo podobny do polskiego:

język słoweński

Dojazd z Polski jest bezproblemowy, a podróż mniej męcząca niż dostanie się z południa naszego kraju nad wybrzeże Bałtyku. Samochód dosłownie połyka kilometry na doskonałych austriackich autostradach.

Celem naszej wycieczki były Alpy Julijskie i Triglavski Park Narodowy. I nie zawiedliśmy się. Jest to kraina tak piękna, że wszystko to co widzieliśmy wprost przerosło nasze oczekiwania.

Zachęcam do przeczytania wszystkich części tej relacji i nie pominięcia Słowenii w swoich planach na lato.