Kolonia kormoranów

Zapraszam każdego do odwiedzenia największej kolonii kormoranów w okolicy Gliwic.

Gliwice, kolonia kormoranów

Ile jest tutaj tych gniazd i ptaków? Nie wiem, policzcie sami! Sądzę że około 150 gniazd.

Ogromne, ogołocone drzewa, są niczym konstrukcja ludzkich wieżowców. Porozwieszane na gałęziach gniazda przypominają nasze mieszkania.

Dzierżno - kolonia kormoranów

Kolonia mieści się nad Kanałem Gliwickim, wypływającym z jeziora Dzierżno Duże, tuż obok Dzierżna Małego. Tuż obok mieszczą się ośrodki wypoczynkowe, żeglarskie, różne domki i campingi.

Gdzie to dokładnie jest i jak tam trafić znaleźć można na stronie portalu poświęconego Kanałowi Gliwickiemu.

Wielokrotnie przejeżdżałem obok rowerem, ponieważ szlak ten stanowi najkrótsze i najciekawsze połączenie Gliwic z Pławniowicami, popularnym celem rowerowych wycieczek. Przeważnie latem, kiedy było tutaj cicho i spokojnie.

Teraz na wiosnę jest całkiem inaczej. Kolonia kormoranów przypomina gwarne osiedle. Dorosłe osobniki albo siedzą na gałęziach i obserwują, albo gdzieś wylatują, przylatują, susza skrzydła, coś tam kłapią dziobem. Młode kormorany siedzą w gniazdach i czekają, kiedy im coś do dzioba wpadnie.

Kolonia kormoranów 5.05.2008r. Trwa wysiadywanie jaj. Siedzące na czubkach drzew kormorany pilnie się rozglądają i zaciekle o czymś dyskutują. Któryś suszy skrzydła, pewnie wrócił przed chwilą do gniazda ze smaczną rybką.

Dzierżno, wysiadywanie jaj

Ta sama kolonia 9.06.2008r. Młode kormorany wyciągają dzioby w górę po jedzenie.

Młode Kormorany

Przedzierałem się do nich przez chaszcze pełne naszej polskiej liany – chmielu i krwiopijczych kleszczy. Rozstawiłem statyw nad brzegiem kanału i poddałem się biernie naporowi innych krwiopijców – komarzyc.

Kormornay

Fragment osiedla kormoranów z gniazdami pokrytymi białymi odchodami. Od odchodów usychają liście i obumierają cale drzewa.

Kolonia kormoranów, Gliwice, Dzierżno

Młode kormorany w gnieździe.

Gniazdo kormoranów

Widok na kanał oddzielający moje stanowisko od kolonii kormoranów. Najlepiej tam znaleźć się tuż przed zachodem słońca, wtedy ptaki oświetlane są od właściwej strony.

Kanał w okolicach Dzierżna