Zimowy spacer na Stożek i Kiczory

[Wisła 20.10.2007r]

Stożek Wielki to charakterystyczny szczyt Beskidu Śląskiego, w paśmie Czantorii otaczającym od zachodu Wisłę i Ustroń.

Najszybsze wejście na Stożek (979m n.p.m.) prowadzi od strony Wisły Łabajów. Znajduje się tam wygodny parking wykorzystywany zimą przez narciarzy zjazdowych.

To był taki jesienno-zimowy spacer. Śniegu spadło nie wiele i spod niego wyglądały intensywnie brązowe liście. Wokół kłębiły się ciężkie chmury i tylko czasami przebijające przez nie słońce przeszywało las swoimi promieniami.

Wisłą Łabajów, w drodze na Stożek

Wokół biało, biało i biało.

Szlak na Stożek

Szlak z Łabajowa łączy się z czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim prowadzącym z Czantorii Wielkiej i Ustronia. Wierzchołki drzew pokrywały białe czapy, a pnie oznaczone były pionowymi, śnieżnymi paskami.

Szlak na Stożek

Schronisko na Stożku, podobno najstarsze w Beskidzie Śląskim, pomimo braku sezonu wcale nie świeciło pustkami. Przed nim, wzorem schroniska na Lipowskiej ustawiono “tradycyjną” fioletową krowę Milka. Cóż, górale już nie wypasają owiec, to teraz Milki trzeba sprowadzać.

Szlak prowadzący ze Stożka w stronę Kiczor jest początkowo płaski i szeroki, idealny na rower. Potem zwęża się i robi się bardziej techniczny, a sam zjazd na Przełęcz Kubalonka dostarcza wielu emocji.

Upsss! Jak ona tam sie znalazła ?!
Szlak ze Stożka na Kiczory

Kiczory
. Na szczycie znajdują się skałki – ostańce zbudowane z piaskowca istebiańskiego.

Kiczory

Oj ślisko było! Skały i trawy pokryte były pierwszą w tym sezonie szadzią.

Kiczory, oj ślisko było

I tak to wyglądało rozpoczęcie sezonu zimowego 2007/2008 roku.