Rezerwat skalno-stepowy Skorocice

[Ponidzie 01.06.2007r. część 7]

Wyobrażaliście sobie, że takie rzeczy występują w Polsce? Krasowe jaskinie z gipsu, a nie ze skał wapiennych, skalne mosty, porośnięte roślinnością stepową wąwozy, rzucającą się od razu w oczy swoją odmiennością?

rezerwat Skorocice

Droga dojazdowa do Rezerwatu Skorocice skręca ostro pod górę, a znak drogowy symbolizuje samochód wpadający do rzeki. Myślisz, że tutaj na Ponidziu tak płasko, a tu jednak wyżyny, stromizny, labirynty.

Skalne ściany. Wąwozy krasowe. Roślinność stepowa. Kamienne łuki gipsowe. Kamienne mosty. Rzeki podziemne. Rzeczy, o których nikt by nie pomyślał, że w tutaj mogą się znajdować.

Roślinność naskalna

Skorocice, jaskinia gipsowa i podziemna rzeka.

Jaskinia gisowa. Podziemna rzeka

Skorocice, kamienny most. Cała okoliczna dolinka krasowa uległa zawaleniu, a ocalał tylko ten jej bardziej odporny na erozję fragment, tworzący teraz most.

Kamienny most

Na ziemi pasą się takie ogromne, wypasione ślimaki. Trzeba uważać, aby ich nie nadepnąć, bo robią takie kkkkhhhh-kkkrzzzzyyyy.

Wokół ze skalnych ścian połyskują kryształy gipsu. Czy to ma przypominać ten biały proszek, który kupujemy do gipsowania ścian? Fascynujące.

Kryształy gipsu

Buty i spodnie całkiem mi przemokły. Suplex idealnie szybko wysycha, idealnie też szybko chłonie wodę i przepuszcza parzydełka pokrzyw.